14 July, 2024, 08:40

Opony nowe czy używane?

Opony są jednym z najważniejszych elementów naszego samochodu. Z biegiem czasu nadchodzi moment na wymianę starych opon w naszym samochodzie. Tu niejednokrotnie pojawia się problem, jakie opony wybrać: nowe czy używane?

Większość Polaków dostosowuje opony do pory roku. Kierowcy wymieniają ogumienie na letnie wraz z nadejściem wiosny, a pod koniec jesieni opony na zimowe. Podczas każdej z takich wymian należy dokładnie obejrzeć stan naszego ogumienia i ocenić stan opon oraz to, czy nadają się do użytku. W przeciwnym wypadku musimy je wymienić i tu do wyboru mamy dwie opcje: zakup opon nowych lub używanych.

Opony używane

Kierowcy chętniej kupują używane opony. Dzieje się tak, dlatego że nie każdego stać na wygospodarowanie w budżecie domowym gotówki na zakup nowych opon. Z tego względu zapada decyzja o zakupie opon używanych, których stan pozwala na ich dalsze użytkowanie. Podejmując decyzję o wyborze opon używanych, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Pierwszym z nich jest data produkcji ogumienia. To numer nabity z zewnętrznej strony opony, składający się z czterech cyfr. Pierwsze dwie oznaczają tydzień, a kolejne rok, w którym opona została wyprodukowana. Zaleca się nie kupować opon starszych niż 5-6 lat, gdyż takie na skutek utraty swych właściwości mogą stanowić spore zagrożenie dla nas samych i dla innych uczestników ruchu. Kolejną niezwykle istotną rzeczą jest głębokość bieżnika. W nowej oponie jest to z reguły 8 mm, natomiast w używanych modelach różnie z tym bywa. Decydując się na opony używane, warto sprawdzić również jej stan wizualny, bez przecięć i innych uszkodzeń.

Sklep z oponami

Opony nowe

Fabrycznie nowe ogumienie to przede wszystkim pewność i gwarancja niezawodności. Maksymalna głębokość bieżnika gwarantuje większe bezpieczeństwo, a także lepszy komfort jazdy. Dodatkowo nowe opony stanowią bardzo szeroką ofertę rynkową, dzięki czemu łatwiej jest nam wybrać najlepsze opony samochodowe do swojego pojazdu. Te pod względem finansowym i jakościowym dzielą się na trzy klasy: ekonomiczną, średnią i premium. Im klasa jest wyższa, tym posiada lepsze właściwości jezdne i lepszą żywotność.

Które opony wybrać?

Przed wyborem, warto jest odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które ułatwią podjęcie decyzji. Należy zastanowić się: czy samochód jest nam potrzebny przez cały czas i w każdych warunkach pogodowych? Czy zawsze od naszego auta oczekujemy najlepszych możliwych osiągów? Czy nasz styl jazdy jest tradycyjny, czy używamy samochodu raczej w sytuacjach, gdy czas ma znaczenie? Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc nam wybrać najlepsze rozwiązanie. Jednak jeśli nasz stan finansowy pozwala na zakup nowych opon, zdecydowanie powinniśmy wybrać nowe ogumienie. Nadmierna prędkość, a przy tym zużyte opony, które zmniejszają drogę hamowania, niejednokrotnie są przyczyną wielu wypadków drogowych. Decydując się więc na opony nowe, zapewniamy sobie i innym większy procent bezpieczeństwa na polskich drogach.

Share

One Comment

  1. Ucando Reply

    Prawdę mówiąc w ogóle nie powinniśmy zastanawiać się nad wyborem pomiędzy nowymi, a używanymi oponami. Niestety patrząc na współczesne realia, wielu kierowców musi, wybierając mniejsze zło, zmienić swoje zużyte opony, na używane przez kogoś, jednak pozostające wciąż w stanie nadającym się do jazdy. Warto jedynie zwrócić uwagę na podane w ostatnim akapicie tego artykułu pytania: jak często korzystamy z naszego auta, w jakich warunkach, czy zwykle prowadzimy w pośpiechu. Wówczas lepiej jednak zainwestować w nowe opony, które dają większe szanse na bezpieczną jazdę.

Leave a Reply