20 April, 2024, 08:07

Paski rozrządu – krótka charakterystyka

Większość kierowców zdaje sobie sprawę, że rozrząd to bardzo ważny układ w każdym samochodzie. Mimo to, wciąż mało kto dba o ten element. Jest to jednak bardzo ryzykowane, ponieważ pęknięcie paska rozrządu może być katastrofą dla samochodu, silnika, i portfela kierowcy.

Co mamy na myśli pod hasłem katastrofa? To proste, zerwanie paska rozrządu oznacza bardzo rewolucyjne zmiany, takie jak uszkodzone zawory, głowice, tłoki itd.

Aby uniknąć tego typu problemów, powinniśmy wymieniać pasek rozrządu tak często, jak rekomenduje producent samochodu. W naszych, polskich warunkach możemy robić to odrobinę częściej. Dobrym zwyczajem jest dokonywanie wymiany rozrządu w znanym serwisie, a za części i robociznę poprosić o fakturę. W razie ewentualnych usterek będziemy mieli dowód zakupu i ewentualne podstawy do tego, aby zgłosić reklamację.

Generalnie zalecamy, aby kontrolować stan paska rozrządu przy każdej możliwej okazji. Musimy zwracać uwagę na wszelkie ślady bądź obtarcia i w razie potrzeby wymienić pasek rozrządu, aby nie doprowadzić do katastrofy. Pamiętajmy też, żeby przy wymianie wybierać paski rozrządu znanych i renomowanych producentów. Tylko produkty tego typu zapewnią nam idealną jakość i gwarancję.

Pamiętajmy, że jak już pasek rozrządu się zerwie, to objawi się nam tym, że silnik zgaśnie i będzie wydawał podejrzane dźwięki. W takim wypadku nie powinniśmy podejmować prób ponownego uruchomienia, bowiem działania tego typu mogą dodatkowo nadwyrężyć nasz silnik i co za tym idzie – portfel.

Z pewnością, spokojniejszy sen mają posiadacze aut z łańcuchem rozrządu, który zastępuje popularniejszy pasek rozrządu. Wprawny mechanik lub doświadczony kierowca usłyszą, kiedy łańcuszek kwalifikuje się do wymiany.

Niestety dla kierowców, ostatnio wielu producentów stawia na paski rozrządu, argumentując, że są cichsze i trwalsze. Jak pokazuje praktyka, to drugie stwierdzenie jest dalekie od rzeczywistości, co potwierdzić mogą kierowcy, którzy musieli zmagać się z usterkami wynikającymi ze zerwanego paska rozrządu.

Leave a Reply