24 April, 2024, 19:55

Płyn hamulcowy

Płyn hamulcowy to często aspekt dosyć zapominany przez kierowców, w przeciwieństwie do klocków i tarcz hamulcowych, o których wymianie pamięta praktycznie każdy. Tymczasem należy podkreślić, że płyn hamulcowy z czasem ulega zużyciu, i jest to informacja ważna, bowiem jazda ze zużytym płynem może przynieść opłakane skutki.

Eksperci przypominają, że płyn hamulcowy to bardzo ważny element systemu hamulcowego w każdym aucie, a stary płyn może być niezwykle niebezpieczny dla kierowcy. Sytuacja taka może objawić się nam wpadającym pedałem hamulca, czy wręcz z utratą zdolności do hamowania.

Nie tylko eksploatacja degeneruje płyn hamulcowy, ale także i czas. Ta informacja powinna być istotna dla każdego użytkownika, bowiem jednym z głównych parametrów płynu hamulcowego jest temperatura wrzenia, która oscyluje w granicach 260 stopni Celsjusza. Ta temperatura obniża się wraz z upływającym czasem.

Dodatkową sprawą jest fakt, że każdy płyn hamulcowy ma zdolności higroskopijne, czyli tendencję do pochłaniania wody. To sprawia, że jeśli absorbuje on duże ilości wody, to obniża się jego temperatura wrzenia i tym samym hamowanie staje się coraz gorsze.

Kolejnym aspektem są jego właściwości antykorozyjne, które z czasem wyczerpują się, co może przyczynić się do korodowania układu hamulcowego i zaburzenia regularnej wymiany płynu.

Jak powinno się dokonać wymiany płynu hamulcowego? Czynność powinniśmy rozpocząć od odessania starego płynu z systemu i usunięcia wszelkich zanieczyszczeń. To bardzo ważna czynność, bo jeśli tego nie zrobimy, z miejsca obniżymy temperaturę wrzenia płynu. Niezwykle istotne jest też dokładne odpowietrzenie całego systemu hamulcowego.

Jeśli mamy trochę nowszy samochód, który ma chociażby elektryczny hamulec postojowy, musimy się trochę bardziej namęczyć z wymianą płynu. Do wymiany w takim typie auta należy mieć profesjonalny tester diagnostyczny, który pozwoli nam na wprowadzenie samochodu w tryb serwisowy i pozwala na późniejszą kalibrację układu.

Leave a Reply