14 July, 2024, 08:15

Prawidłowa eksploatacja sprzęgła

We współczesnych samochodach układ przeniesienia napędu, a w szczególności sprzęgło narażone jest na ogromne przeciążenia i musi pracować w trudnych i ciężkich warunkach. Warto więc znać kilka sposobów wydłużających żywotność sprzęgła, oraz wiedzieć jak zdiagnozować usterkę tego elementu.

kolo_dwumasoweSprzęgło jest bardzo ważną częścią w całym skomplikowanym technicznie samochodzie. W zasadzie to właśnie dzięki temu elementowi układu napędowego samochód się porusza. Tak jak w przypadku każdego innego komponentu sprzęgło ulega zużyciu i w pewnym momencie odmawia posłuszeństwa a jego awarie mogą pociągnąć za sobą groźne konsekwencje takie jak. np. awarie skrzyni biegów. Sposób na sprawdzenie czy sprzęgło może jeszcze nam służyć, czy jednak wymaga wymiany jest bardzo prosty. Wystarczy spróbować ruszyć z miejsca używając do tego trzeciego lub wyższego biegu. Przy sprawnym sprzęgle pojazd powinien momentalnie zgasnąć, w przeciwnym wypadku możemy usłyszeć niepokojące dźwięki wydobywające się z okolic sprzęgła co jest oznaką zużytego sprzęgła nadającego się do wymiany. Inną przesłanką mówiącą o problemie ze sprzęgłem może być pojawianie się podczas normalnej, spokojnej jazdy wysokich obrotów bez odczuwalnego przyspieszania.

Jak sprawić aby sprzęgło działało jak najdłużej? Przede wszystkim trzeba wystrzegać się złych nawyków i błędów często popełnianych nawet przez najbardziej doświadczonych kierowców, np. trzymanie nogi na pedale sprzęgła podczas jazdy. Część ta zużywa się i „dostaje w kość” w przypadku, gdy ciągniemy samochodem osobowym przeładowaną przyczepkę pod górkę. Przeprowadzając w swoim samochodzie tuning mechaniczny silnika, nie zapominajmy o wymianie sprzęgła. Kiedy już samochód nie jest w stanie ruszyć z miejsca i jesteśmy zmuszeni do wizyty w warsztacie samochodowym warto zastanowić się nad kupnem nowego sprzęgła. W wielu przypadkach dużo bardziej opłacalna okazuje się regeneracja sprzęgła, którą wykonuje znaczna większość warsztatów.

Dziękuję za pomoc przy artykule firmie AutoChlodnice.com

Leave a Reply